PL
Wersja polska
ENG
English version
 

 

Badania naukowe

     Centrum Niekonwencjonalnych Technologii Hydrostrumieniowych Politechniki Koszalińskiej prowadzi badania naukowe oraz oferuje usługi naukowo-techniczne z zakresu wysokociśnieniowej strugi wodnej stosowanej w wielu gałęziach przemysłu.

     Pełną ofertę badań technologicznych i działań wdrożeniowych oraz pokrywających się z nimi usług naukowo-technicznych z tej tematyki przedstawiono w obszarze badawczym >>

     Oprócz badań związanych z rozwojem i wdrażaniem technik wysokociśnieniowych CNTH prowadzi także prace badawcze dotyczące nowych metod pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Prace ukierunkowane są przede wszystkim na opracowywaniu nowatorskich rozwiązań dotyczących kolektorów słonecznych, elektrowni wiatrowych oraz ogniw fotowoltaicznych.

 

Badania struktury powierzchni

     Centrum NTH dysponuje jednym z najbardziej dokładnych urządzeń do pomiaru parametrów powierzchni. Talysurf CLI 2000 firmy Taylor Hobson jest zaawansowanym technologicznie profilografometrem przestrzennym posiadającym cztery różne mechanizmy pomiaru. Zalety pomiaru tym urządzeniem to między innymi: bardzo duża dokładność i szybkość, wizualizacja wyników w postaci powierzchni 3D, bardzo duża ilość parametrów badanej powierzchni.

     Talysurf CLI 2000 jest wyposażony w cztery systemy pomiarowe, które można wybrać w zależności od pożądanej dokładności. Dwie różnej czułości końcówki indukcyjne, o promieniu zaokrąglenia 2 µm, zapewniają pomiar metodą stykową w zakresie wysokości nierówności od 0.1 do 2.5 mm z rozdzielczością w osi Z od 2 do 40 nm, szybkość: 2 mm/s. Pomiar końcówkami indukcyjnymi zapewnia najwyższą dokładność i stosunkowo dużą szybkość. System CLA wykorzystujący zjawisko aberracji chromatycznej, jako trzeci system zaimplementowany w urządzeniu, pozwala na pomiary bezstykowe w zakresach pomiaru wysokości od 300 µm do 3 mm z rozdzielczością w osi Z od 10 do 100 nm przy szybkości do 30 mm/s. W przypadku bezstykowego czujnika laserowego możliwy jest pomiar w zakresach nierówności nawet do 30 mm, przy rozdzielczości od 1 do 3 µm, szybkość do 30 mm/s zapewnia wydajny i bezpieczny pomiar. Dane uzyskane podczas pomiaru obrabiane są przy pomocy specjalnego oprogramowania TalyMap pozwalającego na pełną analizę struktury badanej powierzchni. Zakres roboczy urządzenia w osiach X-Y to 200x200 mm, wysokość mierzonego elementu (oś Z): do 200 mm, ciężar próbki: do 20 kg.

 

Badania termograficzne

     Każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego jest źródłem promieniowania w paśmie podczerwieni, a jego intensywność zależy od temperatury i cech powierzchni ciała. Badania termowizyjne polegają na rejestracji przez kamerę promieniowania emitowanego przez obserwowany obiekt, a następnie przetworzeniu na kolorową mapę temperatur. System termowizyjny umożliwia zdalny i bezdotykowy pomiar w wielu punktach jednocześnie. Ponadto jest to pomiar bezpieczny i wygodny, niezastąpiony w każdej sytuacji, w której występują dynamiczne zjawiska termiczne i rozkłady temperatur, co ułatwia wnioskowanie odnośnie zachodzących zjawisk.

     Na wyposażeniu Centrum NTH znajduje się najnowsza kamera termowizyjna Ti-30 amerykańskiej firmy Raytek. Urządzenie zapewnia pomiary w zakresie -15 ÷ +255 ºC z rozdzielczością 0,1 ºC (dokładność pomiaru ±2 %, pasmo działania 7-14 µm). Kamera umożliwia zapamiętanie do 100 termogramów i późniejsze ich przesłanie do komputera klasy PC z zainstalowanym specjalistycznym oprogramowaniem Inside-IR, które zapewnia narzędzia do szczegółowej analizy wykonanych termogramów. Znaczna częstotliwość odświeżania obrazu urządzenia, wynosząca 20 Hz, zapewnia pomiar temperatury w czasie rzeczywistym. Kamera Ti-30 wyposażona jest w wyświetlacz LCD oraz celownik laserowy, dzięki czemu już w miejscu pomiaru możliwe jest otrzymanie dokładnych wyników bez konieczności podłączenia urządzenia do komputera.

 

Pomiary natężenia hałasu

     Przenośny analizator i miernik dźwięku klasy 1 SVAN 912AE zapewnia pomiary i analizy sygnałów w zakresie od 0,8 Hz do 22,6 kHz. Przyrząd ten jest przeznaczony do pomiarów akustycznych, monitorowania hałasu w środowisku, pomiaru zagrożeń w miejscu pracy. Dzięki temu analizator SVAN 912A (AE) może być stosowany do oceny stanowisk pracy oraz oddziaływania hałasu na środowisko naturalne. Możliwe jest również wykorzystanie analizatora w pomiarach laboratoryjnych oraz działaniach związanych z opracowywaniem lub udoskonalaniem nowych produktów.

 

Pomiary promieniowania elektromagnetycznego, radioaktywnego, UV

     Pomiary natężenia pola magnetycznego możliwe jest dzięki zastosowaniu wysokiej klasy przyrządu Lutron EMF-827. Urządzenie posiada trzy zakresy i umożliwia szybki i łatwy pomiar szkodliwego promieniowania (występującego najczęściej w pobliżu elektrycznych stacji przekaźnikowych, transformatorowych, linii przesyłowych). Zakres pomiarowy wynosi od 20 do 2000 µTesli.
     Urządzenie Gamma-Scout umożliwia precyzyjny pomiar kilku rodzajów promieniowania (alfa, beta, gamma) w zakresach: alfa - od 4 MeV, beta - od 0.02 MeV, gamma - 0.02 MeV. Pomiary przechowywane są w pamięci przyrządu o wielkości 2 kB, z której po podłączeniu rejestratora do komputera kopiuje się dane na twardy dysk.

     Profesjonalny, wysokiej jakości miernik natężenia promieniowania ultrafioletowego UVA-365, umożliwia on pomiar w zakresie długofalowym 365 nm. Mikroprocesorowy układ pomiarowy gwarantuje maksymalną możliwą dokładność, niezawodność oraz funkcje dodatkowe. Szeroki zakres pomiaru: od 1,999 do 19,99 mW/cm2.

 

Pomiary wilgotności

     Wilgotnościomierz WIM-90 umożliwia (bez korzystania z tabel i wzorców) pomiar wilgotności: drewna, podłoża betonowego i powietrza. Jest to możliwe dzięki bogatemu wyposażeniu w odpowiednie elektrody. Pomiar wilgotności podłoża oparty jest na pomiarze rezystancji i spełnia wymagania brytyjskiej normy BS.5352; 1983. Pomiar wilgotności powietrza realizowany jest sensorem chemicznym (związki celulozy). Umożliwia orientacyjny pomiar w pomieszczeniach magazynowych, halach produkcyjnych itp. Zakres pomiarowy: drewno - od 6% do 100% wilgotności bezwzględnej, beton - od 1% do 15% wilgotności bezwzględnej, powietrze - od 30% do 90% RH.